Ana Sayfa
15 Şubat 2022 ( 77992 izlenme )
Reklamlar

Hz Hızır Aleyhisselam’ı Çağırma Duası

Hz Hızır Aleyhisselam’ı Çağırma Duası
Hz Hızır Aleyhisselam’ı Çağırma Duası Beyti Nedir Nasıl Okunur? 
Hızır aleyhisselâm zaman zaman bazı kimselere görünür, darda kalanlara yardım eder, hayırlı ve güzel yerlerde bulunur. Bazı Allah dostları, sıkıntılı anlarda, Hızır aleyhisselâmdan istimdat için aşağıdaki beyti okumuşlardır.

Gücü hakkında kimsenin tahayyül edemeyeceği mucize bir dua.Hızır Aleyhisselamı Çağırma Duası fazlasıyla etkili bir duadır. Duada, Allah’ın izniyle yardıma çağrılıyor. Geleceğinden zerre kadar şüpheniz olmasın. Gerçekten sıkışmış, bütün kapıları kapanmış birisi, duanın şart ve edeplerine uygun olarak çağırdığı vakit gelir. Lakin nasıl gelir ve tanırsınız, o da artık size kalmış.

Okumayı geceleyin kimsenin olmadığı tenha bir yerde ve sayı gözetmeksizin okuyun. Bunu en az 7 gece tekrarlayın. En fazla 21 gün olsun ve beklemeye başlayın. Rabbim tüm hayırlı dualarınızı kabul etsin.

Beytin Okunuşu
Edrik Ebel Abbas Enni munhasır
Seyyidi Belyebni Melkanil Hıdır

Beytin Meali: Efendim Belyâ, Melkân’ın oğlu Hızır! Yetiş ey Ebu’lAbbas, sıkıntıdayım, demektir.

Açıklama: “Belyâ” Hızır aleyhisselâmın adı, “Melkân” babasının adıdır. Künyesi de, “Ebu’lAbbas”tır.

KUR’ANI KERİM’E GÖRE HIZIR ALEYHİSSELAM

Kehf Suresi 65. Ayette “Nihayet Kullarımızdan Bir Kul Buldular Ki, Biz Ona Katımızdan Bir Rahmet Vermiş Ve Tarafımızdan Bir Ilim Öğretmiştik” Buyurulmaktadır. Tefsir Alimleri Zikredilen Bu Zatın Hızır Aleyhisselam Olduğu Üzerinde Fikir Birliğine Varmışlardır.
İNSANLARA NASIL GÖRÜNÜR?

Bu konuda söylenebilecek net bir şey yoktur. Zira yardımcı olmak veya sohbet etmek istediği kişiye ak sakallı bir piri fâni suretinde de görünebilir, tanıdığı bir insan suretinde de. Hatta sevmediği bir kişi suretinde bile gelebilir.

Eskilerin “Her geceyi Kadir, her gördüğünü Hızır bilirsen Kadir Gecesine de kavuşursun Hızır Aleyhisselam’a da” sözleri boşa söylenmemiştir. Onu görmeyi dert edinmiş kimseler bir gün mutlaka onunla karşılaşırlar.Ancak kalpleri Allah’ın kullarına ne kadar sevgi dolu ise, insanlara karşı ne kadar önyargısız iseler onu hissetmeleri veya tanımaları da o kadar kolay olur.

Dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Karşılaşılan kişinin Hızır Aleyhisselam olduğunu yanında veya sonradan anlamış olabiliriz ancak aynı kişi ile tekrar karşılaşıldığında yine o olduğu zannedilmemelidir.

Zira Hızır Aleyhisselam aynı kişi suretini genellikle ikinci kez kullanmaz. Ayrıca 40 gün aksatmadan sabah namazını cemaatle camide eda edenlerin Onunla mutlaka karşılaşıp görüşecekleri de Hızır Aleyhisselam’ın sırrına vakıf olanlar tarafından nakledilmiştir.

Takdiri İlahi’dir ki çoğunlukla karşılaştıkları kişinin Hızır Aleyhisselam olduğunu farkettiklerinde O çoktan sırra karışıp uzaklaşmış olur. Zira beraberken genellikle ağır bir gaflet olur ve O olduğunu aklımıza bile getiremeyebiliriz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İYİ PARTİ'DEN KOMEDİ GİBİ SEÇİM ANKETİ :) SÜLEYMAN SOYLU'YA YENİ BOMBA GİBİ GÖREV ! DOĞAN ÇOÇUKLARIDA ... Kuzey Irak'tan acı haber şehit ve yaralılarımız var