Ana Sayfa
08 Mart 2019 ( 576 izlenme )
Reklamlar

Hulusi Akar yeni askerlik sistemini açıkladı

Hulusi Akar yeni askerlik sistemini açıkladı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemini açıkladı.
 Hulusi Akar yeni askerlik sistemini açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'na konuk oldu. Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Akar, yeni askerlik sisteminin tablo üzerinden anlatarak açıkladı. 

İşte Akar'ın Yeni Askerlik Sistemi açıklamaları;

Sistemde en önemli husus şunlar; Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor.

Dağılım ışöyle olacak, bir bedelli askerlik, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubay, daha sonra da yedek subaylık. Ve beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.

Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. Bütün zamanlarda bu düzenleme devam edecek.

Bir gencimiz diyelim ki lise mezunu…. Bir ay temel askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kurayla da ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa mecburen kura çekilecek.

Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.

YENİ AKİT

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

belki fikrini değiştirmiştir Kardemir'den yerli otomobil dönüşümü! Türkiye tarihinde bir ilk daha gerçekleşiyor! Dikkat çeken çıkış: Bu, Türkiye'nin önündeki yüzyılın projesidir