Ana Sayfa
04 Ekim 2018 ( 1100 izlenme )
Reklamlar

Fransa'ya Türk Modeli! Erdoğan yaptı, sırada bizde

Fransa'ya Türk Modeli! Erdoğan yaptı, sırada bizde

Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, katıldığı bir programda "Türkiye modeli" önerisinde bulundu. Hollande, başbakanlık makamının kaldırılması ve cumhurbaşkanının yürütmenin başındaki tek yetkili olması önerisinde bulundu.
Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, başbakanlık makamının kaldırılması ve cumhurbaşkanının yürütmenin başındaki tek yetkili olması gerektiğini söyledi.

Hollande, Public Senat kanalında, Fransa'da 5. Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle sonuçlanan 1958 Anayasası'nın kabul edilişinin 60'ıncı yıl dönümünde anayasaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Yürütmede başbakanın rolü ve temsil yetkisine ilişkin eleştirilerde bulunan Hollande, "Gordion düğümünü kesip atmak lazım. Sonuna kadar gidilmeli. Cumhurbaşkanının, yürütmenin başındaki tek yetkili olması gerekir" dedi. 

 

Fransa'da parlamentonun Amerikan Kongresi benzeri bir işlev kazanması gerektiğini belirten Hollande, böylece cumhurbaşkanının, aynı zamanda meclis çoğunluğunun da başı olacağını söyledi. 

Ülkede, 2012-2017 döneminde cumhurbaşkanlığı yapan Hollande, görevde olduğu sırada bu konuyu düşündüğünü fakat gündeme getirmediğini de sözlerine ekledi.

4 Ekim 1958'de yürürlüğe giren Fransız Anayasası, şimdiye kadar 24 kez değişikliğe uğradı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ocak ayından itibaren anayasada değişiklik yapılacağı ve reforma gidileceğini söylemişti. Macron'un bu değişikliklerle ilgili detayları kısa süre içerisinde açıklaması bekleniyor.
Haber7 


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karaciğeriniz Hasar Gördüğün de Vücutta Ortaya Çıkan 12 Belirti Deprem Kahini Bu Kez İstanbul İçin Konuştu! Ünlü iş adamı FETÖ'den tutuklandı Saddam'ın Son Sözlerini Açıkladı