Ana Sayfa
2019-03-22 07:03:16 ( 335 izlenme )
Reklamlar

Filizlenen sarımsak yenir mi?

Filizlenen sarımsak yenir mi?
Mutfakta uzun süre durduğunda filizlenen sarımsakları genelikle yenmeyeceği düşüncesiyle çöpe atıyoruz. Ancak filizlenen sarımsak aslında çok daha faydalı. Filizlenen sarımsaklardaki a-ntioksidan miktarı filizlenmemişe göre daha fazladır. 

T-edavi edici yönüyle bilinen sarımsağın k-anserden, mide ve bağırsakları temizlemeye, karaciğer ve akciğeri güçlendirmeye kadar bir çok faydası bulunuyor. Filizlenen sarımsaklar insanlar için oldukça faydalı kimyasallar üretir. Sarımsak ne kadar olgunlaşırsa içerisindeki a-ntioksidan miktarı da o kadar artar.

Sarımsak, damar tıkanıklığından kulak e-nfeksiyonlarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirdiği, yaşlılık belirtilerini azalttığı bilinmektedir. Filizlenen sarımsağın virüsleri önleyerek k-anseri e-ngellediği belirtilmektedir.

Filizlenmiş sarımsak damarlarda t-ıkanıklığı önler ve kalp r-ahatsızlıkları r-iskini azaltır. Sarımsağın kalp ve damarlar için önemli olmasının bir diğer nedeni de pıhtılaşmayı önleyen “alojene” içermesidir. Alojene, k-anda bulunan bazı hücrelerin (trombositler) yapışkan hale gelmesini önler ve damar içinde topaklanma r-iskini düşürür. 

ABD’de 41.000 kadınla yapılan “Iowa Eyaleti Kadın Sağlığı Çalışması”na göre düzenli olarak sarımsak, meyve ve sebze t-üketen kadınlarda kolon k-anseri görülme i-htimali t-üketmeyenlere göre %35 daha az. Açıkcası sarımsak tüm c-anlıların sağlığı için olmazsa olmaz en önemli besin kaynağıdır. Evde sarımsak nasıl filizlendirilir? 

Bir kabın içerisine az miktarda su koyun. Sarımsağı suya hafifçe değecek şekilde kabın içerisine koyun ve cam önüne yerleştirin. 1 hafta kadar bir sürede filizlendiğini göreceksiniz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MURAT YILDIRIM’IN EN A-CI GÜNÜ MALESEF KAYBETTİ Peygamber Efendimizin Haber Verdiği Sa-vaş Geliyor ÇOK ŞİKAYET EDİLİYORDU YENİ DÜZENLEME GELİYOR .ÖMÜR BOYU ÖDEMEYE SON Azerbaycan büyük operasyona hazırlanıyor