Ana Sayfa
12 Haziran 2019 ( 275 izlenme )
Reklamlar

Evlenilmesi Haram Olan Kadınlar. Bu Kadınlarla Evlenmeyin Yoksa!Babalarınızın evlenmiş olduğu kadınlarla evlenme­yin. Ancak (cahiliyyet devrinde geçen) geçmiştir. Şüphe yok ki o, bir hayasızlıktı, (Allah’ın en büyük) hışmı (na bir sebep) di. O, ne kötü bir yoldu. Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz hala­larınız, teyzeleriniz, birader kızları, hemşire kızları, sizi emziren (süt) analarınız, süt hemşireleriniz, karılarınızın anaları, kendileriyle (zifafa) girdiğiniz karılarınızdan olup, kişiye nikahı ebedi olarak haram olan kadınları şu şekilde sınıflandırılır


1- Anne ve büyük anneler: İster nikahlı bir evlenmeden, ister zinadan meydana gelmiş olsun, bir erkek, annesi ve büyük annesi ile asla evlenemez.

2- Kızlar: Kız tabirinde kendi kızı ile oğlunun kızı veya kızının kızı dahildir. Nikahlı bir evlenmeden doğan kız, ba­basına haram olduğu gibi, zinadan doğan kız da babasına ha­ramdır.


3- Kız kardeşler: Bir kız kardeş, ister ana-baba bir, ister baba veya ana bir kardeş olsun, oğlan kardeşle evlenemez.4- Halalar: Gerek ana-baba bir, gerekse sadece ana veya sadece baba.5- Teyzeler: Bir erkek, ister ana-baba bir, isterse sadece ana veya sadece baba bir olsun, teyze ile asla evlenemez.
6- Biraderin kızları: İster ana-baba bir, ister sadece ana veya sadece baba bir olsun; bir erkeğin, biraderinin kızı ile ev­lenmesi kesinlikle haramdır. Zira bu erkek, kadının amcası olmaktadır.


7- Hemşiresinin kızı: Gerek ana-baba bir, gerekse sadece ana veya sadece baba tarafından olsun, bir erkeğin hemşiresinin kızı ile evlenmesi haramdır. Çünkü o erkek, bahsi geçen kızın dayısı olmaktadır.İkinci kısım kadınlar ise, geçici olarak haramdırlar. Bu kadınlar üç sınıftır:


1- Karısının kız kardeşi2- Karısının halası3- Karısının teyzesiEbedi olarak haram olanlar diğer kadınlar ise şunlardır: 1- Kayın valideler: Bir erkek; karısının annesi ile, yahutta karısının annesinin veya babasının annesi ile, yahut karısının anne ve babasının bü­yük anneleriyle asla evlenemez. Karısı ile gerdeğe girmiş olsun veya olmasın hüküm aynıdır. Nikahlanmış olması kafidir.2- Gelinler: Oğlunun karısı veya torununun karısı ile evlenmek müeb­beden haramdır.


3- Üvey anneler: Babasının veya dedesinin karısı demektir. Babası veya dedesi bu kadınla gerdeğe girmiş olsun veya olmasın, bir erkek üvey anne ve üvey nine ile asla evlenemez


Üvey Kızlar: Karısının başka kocadan olmuş kızları ile bu kızın çocuk­larının veya torunlarının kızları demektir. Bir erkeğin üvey kızı ile veya onun soyundan gelen herhangi bir kız ile evlenmesinin haramlığı, karısı ile gerdeğe girmiş veya ona şehvetle el dokun­durmuş olması şartına bağlıdır


Şayet gerdeğe girmeden veya şehvetle dokunmadan önce, o kadın ölecek olsa, üvey kız ile bu takdirde evlenmek haram değildir.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

O büyükşehir için bomba açıklama DOKTORLAR BİLE İNANAMADI doğru çalışmıyor de-mektir KPSS’li KPSS’siz 12 Bin 720 İŞKUR personel memur alım başvuru şartları