Ana Sayfa
2019-06-12 01:08:07 ( 244 izlenme )
Reklamlar

Evlenilmesi Haram Olan Kadınlar. Bu Kadınlarla Evlenmeyin Yoksa!Babalarınızın evlenmiş olduğu kadınlarla evlenme­yin. Ancak (cahiliyyet devrinde geçen) geçmiştir. Şüphe yok ki o, bir hayasızlıktı, (Allah’ın en büyük) hışmı (na bir sebep) di. O, ne kötü bir yoldu. Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz hala­larınız, teyzeleriniz, birader kızları, hemşire kızları, sizi emziren (süt) analarınız, süt hemşireleriniz, karılarınızın anaları, kendileriyle (zifafa) girdiğiniz karılarınızdan olup, kişiye nikahı ebedi olarak haram olan kadınları şu şekilde sınıflandırılır


1- Anne ve büyük anneler: İster nikahlı bir evlenmeden, ister zinadan meydana gelmiş olsun, bir erkek, annesi ve büyük annesi ile asla evlenemez.

2- Kızlar: Kız tabirinde kendi kızı ile oğlunun kızı veya kızının kızı dahildir. Nikahlı bir evlenmeden doğan kız, ba­basına haram olduğu gibi, zinadan doğan kız da babasına ha­ramdır.


3- Kız kardeşler: Bir kız kardeş, ister ana-baba bir, ister baba veya ana bir kardeş olsun, oğlan kardeşle evlenemez.4- Halalar: Gerek ana-baba bir, gerekse sadece ana veya sadece baba.5- Teyzeler: Bir erkek, ister ana-baba bir, isterse sadece ana veya sadece baba bir olsun, teyze ile asla evlenemez.
6- Biraderin kızları: İster ana-baba bir, ister sadece ana veya sadece baba bir olsun; bir erkeğin, biraderinin kızı ile ev­lenmesi kesinlikle haramdır. Zira bu erkek, kadının amcası olmaktadır.


7- Hemşiresinin kızı: Gerek ana-baba bir, gerekse sadece ana veya sadece baba tarafından olsun, bir erkeğin hemşiresinin kızı ile evlenmesi haramdır. Çünkü o erkek, bahsi geçen kızın dayısı olmaktadır.İkinci kısım kadınlar ise, geçici olarak haramdırlar. Bu kadınlar üç sınıftır:


1- Karısının kız kardeşi2- Karısının halası3- Karısının teyzesiEbedi olarak haram olanlar diğer kadınlar ise şunlardır: 1- Kayın valideler: Bir erkek; karısının annesi ile, yahutta karısının annesinin veya babasının annesi ile, yahut karısının anne ve babasının bü­yük anneleriyle asla evlenemez. Karısı ile gerdeğe girmiş olsun veya olmasın hüküm aynıdır. Nikahlanmış olması kafidir.2- Gelinler: Oğlunun karısı veya torununun karısı ile evlenmek müeb­beden haramdır.


3- Üvey anneler: Babasının veya dedesinin karısı demektir. Babası veya dedesi bu kadınla gerdeğe girmiş olsun veya olmasın, bir erkek üvey anne ve üvey nine ile asla evlenemez


Üvey Kızlar: Karısının başka kocadan olmuş kızları ile bu kızın çocuk­larının veya torunlarının kızları demektir. Bir erkeğin üvey kızı ile veya onun soyundan gelen herhangi bir kız ile evlenmesinin haramlığı, karısı ile gerdeğe girmiş veya ona şehvetle el dokun­durmuş olması şartına bağlıdır


Şayet gerdeğe girmeden veya şehvetle dokunmadan önce, o kadın ölecek olsa, üvey kız ile bu takdirde evlenmek haram değildir.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MHP’de Petek Dinçöz sürprizi Alay konusu oldu! Türkiye gireceğiz dedi, ABD hemen oraya koştu Teröristbaşı Öcalan'ın mektubuna Bahçeli'den ilk yorum