Ana Sayfa
03 Ocak 2019 ( 554 izlenme )
Reklamlar

Dağ Kekiği Faydaları ve Kullanımı

Dağ Kekiği Faydaları ve Kullanımı

Doğal Dağ Kekiği Hakkında Baharatlar özellikle kokuları ve aramaları ile ön plana çıkarlar. Dağ kekiği hem aroması hem de kokusu ile çok güçlü şekilde ön plana çıkan ve bilmediğimiz bir çok faydası olan doğal bir baharattır. Dağ kekiği bir çok bölgede, yörede kendiliğinden yetişir. Özellikle güneşli bölgelerde ve taşlı yerlerde çok bulunur. Kullanım açısından et yemeklerinde özellikle yumurta ile ve tabi ki hemen hemen tüm yemeklerde aroma ve tat vermesi için belki de en fazla kullandığımız baharat türüdür. Marketlerde satılan paketli kekikleri kullanmak yerine mutlaka kendiniz topladığınız veya aktarlardan pazardan temin edebileceğiniz dağ kekiği kullanırsanız hem arama olarak hem lezzet olarak hem de özellikle fayda olarak çok fark edecektir.


Dağ kekiği bu kullanımları haricinde alternatif tıp alanında doğal tedavileri olarak da çok ön plana açık kan bir baharat türüdür. Dağ kekiği özellikle diş ve diş eti hastalıklarına karşı tavsiye edilir. Bu konuda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu diş eti çekilmesi, diş etleri iltihabına, ve dişteki kanamalara karşı dağ kekiği kürü öneriyor. Bunun haricinde dağ kekiği faydaları özetle aşağıdaki gibidir.Dağ Kekiğinin Faydaları * Vücuda güç verir, yorgunluğu alır. * Dağ kekiğinin idrar söktürücü özelliği vardır. * Bağırsak iltihabı için faydalı olduğu söylenir ve bağırsak solucanlarını düşürür. * Kalp hastalıklarına karşı önerilir. * Bronşit, astım ve grip gibi hastalıklara faydaları vardır. * Romatizma için daha keki suyu ile masaj yapılırsa çok iyi geldiği söylenir.Diş Eti Hastalıklarına, Diş Eti Çekilmesine Dağ Kekiği Suyu ile Gargara Yapılması Diş eti çekilmesine dağ kekiği kürü: Cezveye koyduğunuz 1 bardak suyun üzerine ortalama bir tutam yani 1 tatlı kaşı dağ kekiği koyarak 5 10 dakika kaynatın . Daha sonra ocağı kapatarak ılınmasını bekleyin. Daha sonra süzerek kullanabilirsiniz. Bu doğal kekik suyu ile gün içerisinde gargara ve diş fırçalama yaparak diş eti iltihaplarına diş eti çekilmesine ve diş kanamalarına engel olabilirsiniz. Not: Kekik kürü her gün taze olarak hazırlanması lazım ve ortalama 2 aya kadar düzenli yapabilirsiniz.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir günde 65 şehit Bu nasıl bir üslup... Erdoğan'a çirkin sözler Bir İlçeyi Ayağa Kaldıran Olay CHP’li belediyeye halktan pankart tokadı