Reklamlar

BÜYÜK KRİZ KAPIDA .YAKINDA HAYATA GEÇİYOR

BÜYÜK KRİZ KAPIDA .YAKINDA HAYATA GEÇİYOR 

Suudi Arabistan, Katar'ı "adaya dönüştürmeyi" planlıyor
AA | 
Suudi Arabistan tek taraflı olarak Katar'ı "adaya dönüştürmeyi" planladığı projenin yapımına yakında başlanacağı açıkladı.

Suudi Arabistan, Katar'ı "adaya dönüştürmeyi" planlıyor
Suudi Arabistan'ın Mekke gazetesinde yer alan habere göre, Kraliyet Müsteşarı Suud el-Kahtani, Selva Kanalı projesinde tekliflerin sunulması için son günün gelecek pazartesi olduğunu açıkladı.
 
Bu projenin uygulanması için uluslararası 5 şirketten teklif alınırken, ihaleyi kazanan şirket yada konsorsiyum, tekliflerin son sunulma  tarihinden itibaren 90 gün içerisinde duyurulacak.

Gazetenin haberine göre, söz konusu proje 1 yıl içinde tamamlanacak.
 
Kahtani, Twitter hesabından ise "Selva Kanalı'nın hafriyatı başlıyor"  etiketiyle yayımlanan "Katar devletini bir adaya dönüştüren mükemmel projeden dolayı Suud halkına tebrikler" paylaşımını kendi hesabından yeniden yayımladı.
 
Daha önce de benzeri paylaşımları yapan Kahtani, şu ifadeleri  kullanmıştı:
 
"Katar, Suudi Arabistan'a ait askeri üssün bulunduğu Selva Adası'nın  bir parçası olacak. Tarih de bir zamanlar o topraklarda bir ülkenin olduğunu  hatırlayacak. Selva Adası'nı oluşturma kararı, uluslararası hukuka aykırı mıdır,  Suudi Arabistan'ın orada bir askeri üs kurma hakkı var mıdır, nükleer reaktörünü  ve nükleer reaktör atıklarını oraya atma hakkına sahip midir? Tabii ki yüzde 10  bin hakkı vardır. Bu egemenliktir ey sadece egemenliğin ismini bilenler."
 
Suudi Arabistan'da internet üzerinden yayın yapan "Sabq" gazetesi  geçen nisan ayında yayımladığı haberde, Suudi Arabistan'ın, Katar ile arasındaki  60 kilometrelik tek kara sınırında kanal inşa etmek için tam teşekküllü bir  turizm projesi üzerinde çalıştığı iddiasında bulunmuştu. 
 
Projenin resmi makamlar tarafından onaylanmayı beklediği aktarılan  haberde, kanalın Suudi Arabistanlı 9 yatırımcı firmanın bir araya gelmesiyle  yaklaşık 2,8 milyar riyal maliyetle 12 ayda tamamlanacağı belirtilmişti.
 
Haberde, proje kapsamında 5 büyük otel ve tatil köyünün yanı sıra 2  yeni liman inşa edileceği bilgisi yer almıştı. 
 
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır  yönetimlerinin, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri  ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

GAZETE VATAN
Reklamlar
2018-06-19 08:42:41
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
En az 45 ölü var