Auto-Created-3
09 Mart 2019 ( 1966 izlenme )
Reklamlar

Bu 5 işaret Allah'ın sizi sevdiğinin göstergesi

Bu 5 işaret Allah'ın sizi sevdiğinin göstergesi

Allah sevgisinin de sebepleri ve işaretleri var. İşte Allah'ın sizi sevdiğinin göstergesi olan 5 işaret..
Kapının anahtarları gibi Allah sevgisinin de sebepleri ve işaretleri var. Aşağıdakiler bunlardan birkaçıdır.

1Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’i kılavuz edinmek “De ki: ‘Allah’ı seviyorsanız bana uyun. Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah affeder ve merhamet eder’.” (3,31)

2İnananlara karşı alçakgönüllü, kâfirlere karşı sert olmak, Allah rızası için cihada devam etmek ve O’nun haricinde hiçbir şeyden korkmamak Allah bu özelliklerden tek bir ayette bahsediyor. “Ey iman edenler, içinizden kim dininden dönerse, duysun: Allah onların yerine, kendisinin sevdiği, onların da kendisini seveceği, mü’minlere karşı boyunları aşağıda, kafirlere karşı başları yukarıda, Allah yolunda savaşan, dil uzatanın kınamasından korkmayan bir kavim getirir. İşte o, Allah’ın bir lütfudur ki, onu dilediğine verir. Allah, ihsanı bol, herşeyi bilendir.”(5,54) Bu ayette Allah sevdiği kullarının özelliklerini tanımlıyor. İlki, alçak gönüllülük ve Müslümanlara karşı kibirli olmamak ve kâfirlere karşı sert olmak, onların önünde kendini alçaltmamaktır. Allah’ın sevdiği kullar şeytana karşı O’nun rızası için çabalarlar. Dinlerinin emirlerini takip ettikleri sürece hiçbir suçlayıcının suçlamasından korkmaz ve alay edenleri umursamazlar.

3Nafile ibadet etmek Kudsi bir hadise göre Allah diyor ki; “Kulum bana nafile ibadetlerle yaklaşmaya devam eder, sonunda sevgime erer” (Buhârî, Rikak 38.) Nafile ibadetler, sadaka, teheccüd namazı, kuşluk namazı, diğer nafile namazlar veya oruç gibi olabilir.

4Birbirini sevip ziyaret etmek, birbirine yardım etmek (maddi yönden) ve birisine Allah rızası için samimi nasihat etmek Bu özellikler Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) tarafından tek bir hadiste bahsediliyor. “Benim rızam için birbirini sevenlere, Benim rızam için oturup sohbet edenlere, Benim rızam için birbirlerini ziyaret edenlere ve birbirlerine harcamada bulunanlara muhabbetim haktır.” (İmam Malik, İbn Hıbban) “Benim rızam için birbirini ziyaret eden”den kastedilenler yalnızca Allah’ın rızası için, bir diğerini severek O’nun memnuniyetini gözetme duygusuyla O’nun yolunda bir araya gelenlerdir.

5İmtihan edilmek Musibetler ve felaketler bir insan için birer imtihandır ve Allah’ın onu sevdiğinin işaretidir. Çünkü bu ilaç gibidir, tadı acı da olsa ilacı sevdiğinize sunarsınız ve dozu en yüksek olan sevgi de Allah’ın sevgisidir. Sahih bir hadise göre, “Şüphesiz, büyük mükâfat büyük belalardadır. ALLAH bir topluluğu severse onları sıkıntılarla imtihan eder. Rıza gösteren rıza bulur. Hoşnutsuzluk gösteren de hoşnutsuzluk bulur”. (Tirmizi) Müminin başına gelen musibetler ahirette onu bekleyen cezalardan daha iyidir. Başka türlü nasıl derecesini yükseltebilir ve kötü amelleri silinebilirdi? Peygamberimiz diyor ki; “Allah, iyiliğini dilediği kulunun cezasını dünyada verir. Fenalığını dilediği kulunun cezasını da kıyamet günü günahını yüklenip gelsin diye, dünyada vermez.” (Tirmizî, Zühd) Alimler bunu musibetler ve belalardan uzak olanları münafıklar olarak açıklamışlardır çünkü Allah cezalarını bu dünyada vermez ve hesap gününde tüm günahlarıyla karşısına getirir.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

S-400'ler teslim edilemeyecek! Rusya hepsini yok etti Ülke ayağa kalktı Milli Gemilerimize Talip Oldular! Satış Bitmek Üzere.. Namık Tan'ın skandal sözlerine Beştepe'den sert yanıt: