BAKIN NE YAPILACAK

BAKIN NE YAPILACAK 

Efsane tren istasyonu turizme kazandırılıyor
Bir istasyon emekçisi tarafından etrafına ağaç dikilerek bozkırın ortasında bir vahaya dönüştürülen Kars’ın Selim ilçesi yakınlarındaki ‘Selim Tren İstasyonu’ belediye tarafından 15 yıllığına kiralandı


Efsane tren istasyonu turizme kazandırılıyor
1960'lı yıllarda TCDD tarafından Doğu Anadolu’daki bazı tren yolları ile tren istasyonları çevresine, yoğun kar yağışının rayları olumsuz etkilemesini engellemek amacıyla ağaçlandırma çalışması başlatılmıştı. Kars’ın Selim ilçesindeki tren istasyonu da bunlardan biriydi. Ancak Selim İstasyonu’nu diğerlerinden farklıydı. Bozkırın ortasındaydı ve etrafında yeşil ot bile bulunmuyordu. Alınan bilgilere göre istasyonda çalışan bir emekçi o yıllarda devletin verdiği fidanları kendi elleriyle dikmiş ve onlara gözü gibi bakmış. Emekli olana kadar istasyona boydan boya diktiği fidanlara yenilerini eklemiş. Ondan sonra gelen istasyon amirleri de bu çabayı takdir edip kendileri de o fidanların büyümesi için ellerinden geleni yapmış. Fidanlar büyüdüğünde ise istasyon, bozkırın ortasında bir vaha gibi kalmış.


14 bin fidan

Yaklaşık 14 bin çam fidanının yer aldığı Selim Tren İstasyonu, yolcu taşımacılığına kapatılırken yük treni ise faaliyetlerini sürdürüyor. Selim Belediyesi de ağaçlandırma sayesinde bozkırın ortasında vaha görüntüsü sunan Selim Tren İstasyonu’nu turizmin hizmetine sunmak için çalışma başlattı. Çevresinde çeşitli düzenlemeler yapılması amaçlanan istasyonun turizme kazandırılması ile hem korunması hem de yöreye turist çekilmesi hedefleniyor. Selim Belediye Başkanı Coşkun Altun “Selim Belediyesi olarak burayı doğal güzelliklerinin heba olmaması adına 15 yıllığına kiraladık. Kameriye, lavabo, çevre düzenlemesi gibi bir çalışmamız var. Buraya sahip çıkmamız lazım” dedi.
Herkes burayı merak ediyor

Günümüzde sadece yük trenlerinin geçtiği Selim Tren İstasyonu, sıralı ağaçlarıyla göze çarpıyor. Bozkırın ortasında görsel bir şölen sunan istasyon sosyal medyada da büyük ilgi görüce belediye harekete geçti. Yeni düzenlemelerle istasyonu görmek isteyenlere bir fırsat sunulacak..
Reklamlar
02 Eylül 2018
Reklamlar