Auto-Created-3
13 Şubat 2019 ( 241 izlenme )
Reklamlar

BAKAN SOYLU AÇIKLADI .İŞTE ŞARTLAR

Bakan Soylu açıkladı! 8 bin bekçi alınacak
AA |   
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mart ayında 8 bin bekçi alımı için ilana çıkacaklarını açıkladı.

 Bakan Soylu açıkladı! 8 bin bekçi alınacak
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir otelde düzenlenen "Asayiş Suçları ile Mücadele Değerlendirme Toplantısı"nın açılışına katıldı. Soylu, asayiş meselesinin, esas itibarıyla polislik mesleğinin kurulmasının da ana sebebi olduğunu, 21. yüzyılda siber suçlar, narkotik, organize suçlar gibi farklı suç türlerinin oluştuğunu ve buna ilişkin poliste de uzmanlık alanlarının ortaya çıktığını söyledi.
Asayişin, Emniyet Teşkilatı'nın her zaman ana konusu olacağını ifade eden Soylu, polisliğin yakalama ve önleme davranışları üzerinden gerçekleştirildiğini bildirdi.

"Bekçiliği tekrar canlandırdık"
 
Soylu, önleyici polislik alanını boş bırakmamak gerektiğine işaret  ederek, bu mantıkla bekçilik uygulamasını tekrar canlandırma yoluna gittiklerini  anlattı.
 
Devletin güvenlik unsurunu görünür kılmak, bu sayede suçluya alan  bırakmamak istediklerini vurgulayan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:
"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarından bugüne kadar, yani 2016 yılından itibaren toplam 9 bin 444 yeni bekçimiz göreve başladı. Öncekilerle beraber hali hazırda 11 bin 382 bekçimiz görev başındadır. Halihazırda 8 bin 670  bekçimizin de atamaları yapıldı, eğitimleri önümüzdeki hafta sonuna kadar  tamamlanıp göreve başlayacaklar. Bin 620 arkadaşımızın da sağlık raporu ve  güvenlik soruşturma süreçleri devam etmektedir. Yani neredeyse rakam toplam 10 bin 300'e varmıştır. 10 bin 300 arkadaşımız bu ayın sonu itibarıyla görevlerine Türkiye'nin bütün vilayetlerinde başlayacaklardır. Ama bununla da yetinmiyoruz,  mart ayı başında 8 bin bekçi alımı için de yeniden ilana çıkıyoruz. Netice aldık  mı, evet. Ankara'da 2017 yılındaki günlük evden hırsızlık sayısı 30'du, 2018  yılında bu sayı 10'a düştü. Üçte bir oranında azalttık. Ankara'daki günlük evden hırsızlık sayısı ise yüzde 67 azaldı. Aynı şekilde İstanbul'da günlük ortalama  evden hırsızlık 2017'de 78 idi, 2018'de 54'e düştü. İzmir aynı şekilde 19'dan 8'e düştü. Genel olarak mal varlığına karşı işlenen suçlarda 2017 yılına göre 2018'de yüzde 14,2 azalış, aydınlatma oranlarında ise yüzde 6,5 bir artış yaşandığını gözlemleyebiliyoruz."
 
Kadına yönelik şiddet noktasında da azalma yönünde ciddi kazanımlar  elde ettiklerini dile getiren Soylu, Türkiye'nin uluslararası ve ulusal raporlara  göre bu sorunda İngiltere, Almanya, Danimarka gibi ülkelerin altında yer aldığı  bilgisini verdi.
 
Soylu, "2017 yılında kadın cinayeti sayımız 353'tü, 2018 yılında bu  sayı 279 oldu. Yani ülke genelinde yüzde 21 oranında bir azalış oldu." dedi.
GEÇTİĞİMİZ DÖNEMLERDE BEKÇİ ALIMI İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİ?

Geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirilen Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımında şu koşullar aranmıştı;

a) Türk vatandaşı olmak,

b) İlkokulu bitirmiş olmak (İçişleri Bakanlığı gerektiğinde ilkokul yerine eğitim şartını yükseltebilecek)

c) Askerlik ödevini bitirmiş olmak,

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,

d) Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

e) Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Halisdemir ailesinden CHP'ye ittifak sitemi! İmamoğlu'nun skandal sözlerini hatırlattı Yeni Evlenen Kadının Başına Gelenler! Hz. Ali ve papazın hikayesi ARABANIZIN ANAHTARINI ÇENENİZİN ALLTINA TUTUP DÜĞMEYE BASARSANIZ ...