Ana Sayfa
17 Temmuz 2019 ( 347 izlenme )
Reklamlar

Askıya aldık!

ABD'den Türkiye ve F35 kararı! Pentagon duyurdu: Askıya aldık!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin, S400 alımından dolayı F35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığını kaydederek, 'Bununla beraber ABD, Türkiye'nin stratejik ortaklığına halen çok değer vermektedir' açıklamasını yaptı.Pentagon'da düzenlenen basın brifinginde konuşan ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ellen Lord ile Müsteşar Yardımcısı David Trachtenberg, Türkiye'nin S400 alımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

"TÜRKİYE'NİN F35 PROGRAM ORTAKLIĞINI ASKIYA ALMA SÜRECİNİ BAŞLATTIK"

Lord, Türkiye'nin Rusya'dan S400'leri geçen cuma gününden itibaren almaya başladığına işaret ederek, "ABD ve diğer F35 ortakları, Türkiye'nin program ortaklığını askıya alma ve Türkiye'yi programdan çıkaracak resmi süreci başlatma konusunda mutabıktır. Bununla beraber Başkan Donald Trump'ın da ifade ettiği gibi ABD, Türkiye'nin stratejik ortaklığına halen çok değer vermektedir." ifadelerini kullandı.

 

TÜRK PİLOTLAR TEMMUZ SONUNA KADAR ABD'DEN AYRILACAK

Lord, söz konusu sürecin 2020 Mart ayına kadar tamamlanmasını öngördüklerini, ABD'de F35 bağlamında eğitim gören Türk pilotların da ay sonuna kadar ABD'yi terk edeceklerini sözlerine ekledi.

"S400, F35'İN EN GELİŞMİŞ KABİLİYETLERİNİ AÇIĞA ÇIKARABİLİR"

S400 sistemlerinin, F35 savaş uçaklarının en gelişmiş kabiliyetlerini açığa çıkarabileceğinden endişe ettiklerini kaydeden Lord, bu kararın bu sebeple alındığına işaret etti.

Müsteşar Yardımcısı Trachtenberg ise, "Bu karar, Türkiye'nin S400'leri alması dolayısıyla spesifik olarak bu adıma karşı alınmış spesifik bir karardır." ifadesini kullandı.

Beyaz Saray'dan kısa süre önce yapılan açıklamada, S400'lerden dolayı Türkiye'nin artık F35 projesinin parçası olamayacağını kaydederek, "ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F35'lere bağlı değildir." değerlendirmesi yer almıştı. 
Haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sığınmacı kampında genelev açtılar’ Erdoğan Edirnelilere müjdeyi verdi! "Kanal Edirne Projesi" geliyor Ak Partili isimden Arınç’a tehdit! Defterini dürmesini biliriz Utanmadan bir de söz verdi