Auto-Created-3
04 Eylül 2018 ( 1674 izlenme )
Reklamlar

Ankara kırmızı alarmda. 3.Dünya savaşı çıkabilir


Ankara kırmızı  alarmda. 3.Dünya savaşı çıkabilir 


Üçüncü Dünya Savaşı Suriye’den mi çıkar?

Bu soru, Suriye’de kan akmaya başladığı günden beri farklı aşamalarda soruldu.

Bugün de aynı soru yine Suriye’nin bu defa İdlib merkezli gündemde.

Kritik randevu Cuma,Tahran’da

Cuma günü (7 Eylül 2018) Tahran’da kritik bir buluşma gerçekleşecek.

Türkiye İran Rusya üçlü zirvesine bu defa İran ev sahipliği yapacak.

Tayyip Erdoğan, Hasan Ruhani ve Vladimir Putin, Suriye gündemiyle bir kez daha aynı masada buluşacak. Cuma günkü üçlü zirvede Suriye dosyasının en sıcak başlığıysa İdlib olacak.

Ankara’ya göre İdlib bir dinamit

Türkiye, uluslar arası muhataplarına İdlib ’in en kritik bölge olduğunu söylüyor .

Ankara, İdlib için ‘dinamit’ benzetmesini yapıyor. Patlamaması gereken bir dinamit… Patlarsa, çok büyük hasar yaratacak bir dinamit.

Hatta, Üçüncü Dünya Savaşı’nın bile fitilini ateşleyebilecek kadar tehlikeli bir dinamit.

Üç milyondan fazla sivilin yaşadığı İdlib’de farklı terörist gruplar, kentsel alanda yani meskun mahalde konuşlanmış durumda.

Türkiye, bu durumdaki bir merkeze yapılacak bir müdahalenin, Suriye’de bugüne kadar elde edilmiş tüm kazanımları ortadan kaldıracağı görüşünde.

Ankara hem Rusya’ya hem de ABD’ye şunları en net şekilde söylüyor:

İdlib’deki mevcut durum ve yapı herhangi bir askeri harekâtı kaldırmaz.

Olası bir İdlib operasyonu bölgeyi bir ateş topuna çevirir.

Bu kente yapılacak sert bir askeri müdahale, Üçüncü Dünya Savaşı’nın bile önünü açabilir.

Peki ne yapılabilir?

Ankara, İ dlib’e yapılacak bir operasyonun, Türkiye’nin tüm kazanımları nı da ortadan kaldıracağı tespitini yapıyor.

Türkiye, böyle bir durumda Fırat Kalkanı ve El Bab operasyon larıyla temizlenen ve risklerden arındırılan tüm alanlar ın tekrar tehlikeye gireceğini, Afrin’deki normalleşmenin de ortadan kalkacağını değerlendiriyor.

İdlib, Türkiye s ınırı na yakın çok büyük bir tehlike nin adı şu anda.

Ankara’nın önerisi, İdlib’deki terör gruplarını bölgeden çıkmaya ikna etmek. En azından bu yönde çaba sarf edilecek süreci başlatmak.

Türkiye, bu girişimin başarısız olması yani terörist gruplar ın kenti terk etmeye ikna olmaması hâlinde bile harcanacak enerji ve zamanın boşa gitmeyeceğini düşünüyor.

Ankara’ya göre, bu süre içinde sahada fizibilite çalışması ve bölgede durum tespiti yapılmış olur, bu da gerektiğinde nokta operasyonlar yapılmasına imkân sağlar.

Diplomasi ve güvenlik kulislerinde, Türkiye’nin İdlib hakkındaki bu tespit, değerlendirme ve önerilerini Rusya’ya ilettiği ve Moskova’dan, Esad yönetiminin de bölgeye müdahale etme fikrinden vazgeçirilmesini istediği konuşuluyor.

***

Türkiye Rusya İran üçgeninde konuyla ilgili yetkililer görüşmeye devam ediyorlar. Temaslar, Cuma günü Tahran’da üç ülke liderinin bir araya geleceği zirveye kadar da sürecek.

Ankara, İdlib konusunda alarm veriyor. Neredeyse kırmızı alarm…

Gelinen noktadaki tehlikenin boyutlarını Moskova üzerinden Şam’a da iletiyor, diplomatik ve askeri kanallar üzerinden ABD’ye de.

Bölgedeki durum anlık olarak takip ediliyor. İdlib raporları her gün güncelleniyor ve şimdi Cuma günü Tahran’da oturulacak masadan çıkacak sonuçlar bekleniyor.Haber 7 com Murat  Celik 
*********


Hükümet harekete geçti!Fiyatlara sınırlama geliyor

“50 TL’ye lahmacun, 15 TL’ye su” ile gündeme gelen fahiş fiyatlara hükümet el attı. Turistik bölgelerde her ürünün satışında üst sınır belirlenecek. Menülerde fiyat yazılması zorunlu olacak.
******

Benzin, motorin ve LPG'ye zam! Pompaya yansımayacak

Benzinin litresine 51 kuruş, motorinin litresine 56 kuruş, LPG otogazın litresine 28 kuruş zam geldi. Bugünden itibaren geçerli olacak zamların pompa fiyatlarına yansımayacağı bildirildi.

*******

Süper Lig ekibinde Kocaman sürprizi!

Teknik direktör İbrahim Üzülmez ile yollarını ayırma kararı alan Çaykur Rizespor'un Aykut Kocaman'a teklif götüreceği iddia edildi.


Çaykur Rizespor yönetiminin Üzülmez'in yerine Aykut Kocaman'ı düşündüğü iddia edildi. İbrahim Üzülmez ile fesih işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çaykur Rizespor yönetiminin Fenerbahçe'nin eski hocası Aykut Kocaman'a teklif götüreceği öğrenildi.

 

Aykut Kocaman; İstanbulspor, Malatyaspor, Konyaspor, Ankaraspor, Fenerbahçe, Konyaspor ve son olarak yine Fenerbahçe'yi çalıştırdığı 18 yıllık teknik direktörlük kariyerine 1 Süper Lig şampiyonluğu 3 Türkiye Kupası sığdırdı


*****Haberler peş peşe... Avrupa'yı sallayan istifa

Fransa Spor Bakanı Laura Flessel görevinden istifa ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz hafta Çevre Bakanı Hulot'nun istifa etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Macron, kabinedeki en popüler üyelerden birini daha kaybetmiş oldu.

Fransa Spor Bakanı Laura Flessel, kişisel nedenlerden dolayı görevinden istifa ettiğini duyurdu. Flessel, yayımladığı bir bildiriyle 16 aydır görev yaptığı Spor Bakanlığından istifa ettiğini açıkladı.

Flessel yazılı açıklamasında, kişisel nedenlerle istifa kararı aldığını ve dün akşam Başbakan Edouard Philippe ile görüştükten sonra bu kararı kamuoyuyla paylaştığını bildirdi. Flessel ayrıca Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Philippe'in daima yanında olduğunu belirtti.

 

İstifasını veren Fransa Spor Bakanı Laura Flessel'in eskrim dalında 6 dünya ve iki olimpiyat şampiyonluğu bulunuyor.

ÇEVRE BAKANI DA İSTİFA ETMİŞTİ

Fransa'da geçen yıl mayıs ayında seçilen Cumhurbaşkanı Macron'un görev süresi boyunca üç kez kabinede değişikliğe gidildi. Geçen hafta kabinenin güçlü üyelerinden Çevre Bakanı Nicolas Hulot'nun sürpriz istifasından sonra Başbakan Philippe'in bugün kabinedeki değişikliklere dair açıklama yapması bekleniyor.

Hulot'nun görüş ayrılığı gerekçesiyle istifa etmesinin ardından kabinedeki en popüler üyelerden birini daha kaybeden Macron'un kamuoyundaki destek oranı da hızlı bir düşüş gösterdi. Fransız Kamuoyu Araştırma Enstitüsü (IFOP) tarafından Paris Match ve Sud Radio için yapılan son araştırmaya göre, Fransız halkının yüzde 69'u Macron'un yönetiminden memnun değil. Bu oran, temmuz ayında yüzde 59 idi.

Haber 7

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

40 YIL SONRA 2. BÜYÜK DALGA ! AKIN EDİYORLAR Fatih Portakal; Erdoğan'ı övdü, Kılıçdaroğlu ve Meral'i gömdü! Diriliş’e veda eden Engin Altan Düzyatan’ın yeni dizisi belli oldu İşte limonlu suyun vücudunuza sağladığı 20 mucizevi fayda..