Reklamlar

Aman dikkat! Teşhisi çok zor ve hızla yayılıyor!

Ağız kanseri diğer kanserler kadar yaygın olmadığı gibi teşhisi kolay değil. Hastalar genelde geç fark ediyor bu yüzden de tedavide yüz güldürücü sonuçlar almak daha zor oluyor. Ağız kanseri, tüm kanserler içinde yüzde 5-7’lik kısmı oluşturuyor” dedi.
Teşhisi en zor kanser türü açıklandı

Diş dökülmesi ve ağız kokusu kanser belirtisi mi?

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi ağız kanserinde de erken teşhis çok önemli. Genellikle, dil, dudak, ağız tabanı, diş eti, gırtlak, bademcik ve ya tükürük bezlerinin arkasında görülen lezyonlar ağız kanseri belirtisi olabilir. İstanbul Aydın Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Büyükçekmece Hastanesi’nden,

Ağız Diş Çene Hastalıkları Cerrahı, Yrd. Doç.Dr. Selin Gaş bu konuda özellikle uyarıyor ve 3 hafta boyunca iyileşmeyen lezyonlara dikkat diyor. Yrd. Doç.Dr. Selin Gaş, ağız kanserinin teşhisi için, “Hasta, ağız içerisinde 3 hafta ve üzerindeki bir süreçte geçmemiş bir lezyon fark ederse, aft olarak nitelendirilen ufak bir lezyon bile kısa sürede şekil ve boyut değiştiriyorsa, kanama varsa, şüphe duyulmalı ve derhal diş hekimine başvurulmalı. Ağız kanseri her zaman belirti göstermeye bilir ama ilerledikçe ağız kokusu ve diş dökülmeleriyle kendini gösterir” diye konuştu.
Teşhisi en zor kanser türü açıklandı

En sinsi kanser türleri arasında!

“Ağız kanseri, sinsi bir hastalık, hiç ağrı yapmadan, hastayı rahatsız etmeden kısa süre içerisinde yayılabiliyor. Hasta şikâyet duymadığı için hekime de başvurma ihtiyacı duymuyor” diyen İstanbul Aydın Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Büyükçekmece Hastanesi’nden Yrd. Doç.Dr. Selin Gaş, tedavinin de kanserin türüne göre belirlendiğini söyledi, “Tedavisi türüne, yayılımına göre değişiyor. İlerlediyse radyasyon tedavisi ile lezyon küçültülüyor ve cerrahi operasyonla alınıyor.

Cerrahi operasyondan sonra kanserin türüne göre tekrar radyasyon tedavisine devam edilebilir. Kanser erken teşhis edilirse ve yayılmadan müdahale edilirse, önce cerrahi operasyon yapılır ve radyasyon tedavisi uygulanabilir ya da hekimler cerrahi operasyonla yetinebilir” ifadelerini kullandı.
Teşhisi en zor kanser türü açıklandı

‘’Ağız kanseri en çok erkeklerde görülüyor’’

Yrd. Doç.Dr. Selin Gaş, alkol ve sigara kullanımının tüm kanser türlerinde olduğu gibi ağız kanserinde de başı çeken neden olduğuna vurgu yaptı, “Ağız kanseri erkeklerde kadınlardan daha sık görülen bir hastalık.

Alkol ve sigara elbette önemli bir faktör ama sosyoekonomik yapının düşük olduğu Hindistan’da mesela farklı otların çiğnenmesine bağlı olarak ağız kanseri çok sık görülen bir hastalık. Bu da gösteriyor ki ağız mukozasına zarar veren şeyler ağız kanserine davetiye çıkarıyor, hatta iyi huylu tümörü kötü huyluya çevirebiliyor” dedi.
Teşhisi en zor kanser türü açıklandı

Sıcak çay ağız kanseri yapabilir
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Hiç bir doktor size bu sırrı vermeyecek! İşte Beyaz Mucizenin bilinmeyenleri