Ana Sayfa
2019-04-30 01:44:57 ( 706 izlenme )
Reklamlar

Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye yorumu

Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye yorumu
Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, 'Alman dostlarım bu sözlerimden memnun olmayacak ama, Türkiye zor şartlarda büyük başarılara imza attı ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline geliyor' dedi.
Almanya'nın eski Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye yorumu
 Eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, "Türkiye yollar yapıyor, tüneller açıyor, sanayisini geliştiriyor ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline geliyor. İstanbul’da dünyanın en büyük havaalanı olacağını görmek ve kabul etmek gerekiyor. Alman dostlarım belki bunu duymaktan çok fazla mutlu olmayacaklar ama Türkiye’nin bu gelişmesini kabul etmeliyiz. Çünkü Türkiye’nin gelişmesinde Alman şirketler de çok önemli rol oynadı. Türkiye'nin başarısından mutluluk duymalıyız." dedi.

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Wulff, Başkent Üniversitesi ve Konrad Adenauer Stiftung iş birliğiyle İstanbul Conrad Bosphorus Otel'de düzenlenen "İstanbul Güvenlik Konferansı 2019"da konuştu.

NAPOLYON'UN İSTANBUL HAKKINDAKİ SÖZÜNÜ HATIRLATTI

"Türk-Alman ilişkilerine bakış" başlıklı konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerini tarihi ve güncel bağlamda değerlendiren Wulff, konuşmasına "İstanbul’da kendimi evimde gibi hissediyorum. Çok sayıda dostumuz var. Napolyon’un sözü de var. 'Dünya tek ülkeden oluşsaydı başkenti İstanbul olurdu' dedi. Ben buraya her geldiğimde bunu hissediyorum." diyerek başladı.

Wulff, Türkiye-Almanya ilişkilerinde İstanbul'un önemine dikkat çekerek, "Ayasofya ve Sultanahmet arasında yer alan 2. Kaiser Wilhelm tarafından 1898’de inşa edilen Alman Çeşmesi çok önemli bir detay. Bu Almanya ve Osmanlı arasındaki dostluğun bir göstergesi. Haydarpaşa da aynı şekilde İstanbul’u Bağdat'la tren yoluyla bağlıyordu. Tarabya’da Alman Büyükelçinin yazlık rezidansı da Almanlara verilen çok güzel bir yer. Aynı şekilde Colmar Freiherr von der Goltz, yani Goltz Paşa’nın mezarının da İstanbul’da olması önemlidir. " ifadelerini kullandı.

Wulff, Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin tarih boyunca çok iyi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Acaba eski Türk-Alman dostluğuna dönebilir miyiz? Bu konuda engelleri kaldırmak daha faydalı olmaz mı? Türkiye kadar hiçbir ülkeyle bu kadar yoğun iç içe değiliz. En az 4 milyon Türk ya da Türk kökenli vatandaşımız var ve Almanya’nın başarısında çok katkılara var. Mesut Özil ile birlikte Dünya Şampiyonu olduk. Fatih Akın en önemli sinemacılarımızdan. Feridun Zaimoğlu önemli yazarlarımızdan. Türkiye kökenliler ülkemizi daha da zenginleştirdi. Her konuda bize destek oldular. Almanların akıllarını ve özellikle gönüllerini kazandılar. Aynı şekilde Türkiye’de de çok fazla Alman var. Futbol da aramızda çok önemli bir dostluk kaynağı. Almanların ve Türklerin ne kadar iç içe olduğunu en iyi maçlarda görüyoruz. Futbol aracılığıyla ilişkilerin yeniden iyi bir şekilde tesis edilmesi mümkün."

"BEN BÜTÜN MÜSLÜMANLARA VE TÜRKLERE ŞÜKRAN DUYUYORUM"

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Wulff, kültürel çeşitliliğin önemini vurguladı.

Tüm dünyada zaman zaman farklı kültürleri kabul etmeme sorunu olduğunun altını çizen Wulff, "Hiçbir duvar dünyanın değişmesinin önünde duramaz. Çin ve Japonya toplumlarını açtıktan sonra geliştiler. Biz de kendimizi açmalıyız. Ben bütün Müslümanlara ve Türklere şükran duyuyorum. Çünkü ülkemizi daha da zenginleştirdiler. Türkiye’de de farklı milletlerden gelenlerin zenginlik olarak kabul edilmesini diliyorum." dedi.

"TÜRKİYE'NİN KOMŞULARI BİZİM KOMŞUMUZ OLSAYDI, BİZ DE BU KADAR SORUNA SAHİP OLMAZ MIYDIK"

Wulff, Türkiye ve Almanya'nın zor zamanlarda her zaman birbirine destek verdiğini dile getirerek, "Türkiye’nin komşularına biz de sahip olsaydık acaba biz de bu kadar soruna sahip olmaz mıydık? Almanya’nın komşuları ve Türkiye’nin komşuları kıyaslandığında bu farkı anlayabiliriz."değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE'NİN ZOR ŞARTLARDA BAŞARDIKLARINI NEDEN TAKDİR ETMİYORUZ"

Türkiye'yi anlamak için ön yargılardan kurtulmak gerektiğini belirten Wulff, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Türkiye’nin zor şartlarda yaptıklarını takdir konusunda yetersiz olduğumuzu düşünüyorum. Aynı şekilde Türklerin Almanya’daki katkılarından dolayı yeterli takdir gördüklerini düşünmüyorum. Türkiye’nin uluslararası savunma alanındaki katkıları da yeteri kadar takdir edilmiyor. Türkiye ekonomik başarılarıyla ilgi de maalesef yeterli takdir edilmiyor. 

"TÜRKİYE DÜNYANIN EN BÜYÜK EKONOMİLERİNDEN BİRİ HALİNE GELİYOR"

İstanbul Havalimanı konusu da aynı şekilde. Türkiye yollar yapıyor, tüneller açıyor, sanayisini geliştiriyor ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline geliyor. İstanbul’da dünyanın en büyük havaalanı olacağını görmek ve kabul etmek gerekiyor.

"ALMAN DOSTLARIM BUNU DUYMAKTAN MEMNUN OLMAYACAKLAR AMA..."

Alman dostlarım belki bunu duymaktan çok fazla mutlu olmayacaklar ama Türkiye’nin bu gelişmesini kabul etmeliyiz. Çünkü Türkiye’nin gelişmesinde Alman şirketler de çok önemli rol oynadı. Bu başarıdan memnun olmalıyız. "

KAYNAK: AA

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karındaki Şişkinliği ve Fazla Kiloları Yok Eden Kürler 2 günde göbeğiniz eriyecek. YSK, CHP ve İYİ Parti'nin itirazını sonuçlandırdı Bu ne kibir Sayın Cumhurbaşkanı. Bakan Gül: Rehavete yer yok, nöbet devam ediyor