Ana Sayfa
2018-06-07 10:27:35 ( 331 izlenme )
Reklamlar

'ABD'nin korkusunu Türkiye dindiriyor!'

'ABD'nin korkusunu Türkiye dindiriyor!'
07 Haziran 2018 Perşembe -
Orta Doğu'daki terör faaliyetlerinin kendilerine sıçramasından korkan ABD Savunma Bakanı Mattis, "Türkiye, NATO için bir ön cephe ülkesidir" dedi.

'ABD'nin korkusunu Türkiye dindiriyor!'
Türkiye yurt genelinde ve Orta Doğu'da teröristlerle, Akdeniz ve Balkanlar'da Yunanistan'la, stratejik olarak ise masada ABD ve NATO ile mücade ederken, ABD'den büyük bir itiraf geldi. Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye'nin kaygılarını anlamanın ve aynı zamanda DEAŞ ile mücadele etmenin zor olduğunu söyledi.

TÜRKİYE BATI'YI TERÖRDEN KORUYAN BİR KALKAN
 
Bir gazeteci, Mattis'e Türkiye ile ABD'nin Münbiç konusunda vardığı mutabakatın, Suriye'de SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK'nın ülkenin doğusunda devam eden operasyonlarını etkileyip etkilemeyeceğini sordu.
 
Adeta korkularını Türkiye'nin dindirdiğini itiraf eden ABD Savunma Bakanı;
 
"Türkiye, NATO için bir ön cephe ülkesidir; Esed'in, İran ve Rusya'nın desteği ile halkına getirdiği felaketin ön cephesinde yer alan bir NATO ülkesi. Türkiye'nin meşru menfaatleri için bir yol bulmak zorundayız. Aynı zamanda, SDG de zamanında çok zor bir mücadele ile DEAŞ'ı yenen tek örgüttü; bu örgütü kenara itmeyeceğiz çünkü (SDG) henüz yenilmemiş olan DEAŞ hilafetini durdurmakta, yenmekte önemlidir."
 
"DEAŞ İLE MÜCADELE ZOR İŞ"
 
DEAŞ'ın yenilmesi ve bir daha ortaya çıkmamasının önemli olduğuna işaret eden Mattis, Suriye'deki savaş alanının çok karmaşık olduğunu ve bu konuda Türkiye ile çalışmaya devam edeceklerini yineledi.
 
Bir gazetecinin hem müttefikleri Türkiye ile hem de Suriye'de SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK ile aynı anda iş birliğini nasıl yürüteceklerini sorması üzerine Mattis, "Bu çok karmaşık bir konu. Gördüğüm en karmaşık savaş alanı ancak bunda şüphe yok ki Türkiye ile onların kaygıları konusunda çalışıyoruz, aynı zamanda da DEAŞ'ı yeniyoruz. Bu çok zor bir iş, öncelikli olarak bunu kabul ediyorum ama bunu yapıyoruz. Çözmeye çalışıyoruz ve bunu Türkiye'ye karşı değil, Türkiye'yi sayarak yapıyoruz." yanıtını verdi.

gazete vatan

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

NATO Zirvesi'nde Trump Erdoğan'ın arkasından bakın ne demiş! CNN İnternational'ın 'İncirlik' yalanı elinde patladı Hırsız Var Zannedip Kızının Odasına Girince ŞOK Oldu ! Sese doğru giden kardeşler gözlerine inanamadı