Ana Sayfa
19 Haziran 2018 ( 651 izlenme )
Reklamlar

ABD’den Türkiye’ye bir karanlık prens daha!

ABD’den Türkiye’ye bir karanlık prens daha!


ABD'nin yeni Türkiye Büyükelçisini en üst düzeyden belirledi ve daha önce bakan yardımcılığı yapan Davit M. Stterfield’i atadı.

-ABD’nin Ankara büyükelçiliğine, Dışişleri Bakanlığı’nda “Yakın Doğu İlişkileri”nden sorumlu bakan yardımcısı olarak görev yapan David M. Satterfield atandı.Söz konusu koltuk, iki ülke arasındaki “vize krizi” döneminde Türkiye’deki görev süresinin dolmasıyla ayrılan John Bass’tan bu yana boştu.Daha önce Lübnan, Mısır, Irak ve Suudi Arabistan’da görev yapan Satterfield, Arapça ve Fransızca biliyor.David Satterfield, Dışişleri'ne 1980'de girdi. 
2009 Temmuz'dan 2017 Ağustos'a kadar Sina Yarımadası Çokuluslu Güçler direktörlük görevini üstlendi. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Irak Koordinatörlüğü, danışmanlık, Mısır ve Lübnan Büyükelçiliği görevlerinde bulundu.

GİZLİ TOPLANTIDA NE İŞİ VARDünya, ABD Başkanı Donald Trump önderliğinde Batı’nın Suriye’ye yapacağı müdahaleyi konuşurken, ABD, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün arasındaki Suriye paylaşım toplantısından dünyayı ayağa kaldıracak gizli bir belge sızdırıldı.Söz konusu sızıntı 12 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilen bir toplantıya ait. Belgeler “prochetmoyen-orient.ch” adında bir internet sitesinden Fransız’ca paylaşıldı.Sızıntıya göre ABD batılı müttefikleriyle birlikte Suriye’yi bölmeyi ve savaşı uzatmayı hedefleyen bir plan uygulamaya karar verdi. Plan Washington’daki İngiltere Büyükelçiliği’nde Orta Doğu’dan sorumlusu Benjamin Norman’ın yazdığı 12 Ocak tarihli gizli yazının sızmasıyla ortaya çıktı.17 Şubat’ta Münih’teki Güvenlik Konferansı’nın kulisinde dolaşan gizli yazıyı, Fransız gazeteci Richard Labévière yayınladı. 5 sayfalık yazıda, ABD, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Ürdün’den oluşan “Suriye için Küçük Amerika Grubu”ndan bahsediliyordu.Emperyalist toplantıya katılanlar arasında, ABD Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu Yardımcısı David Satterfield da bulunuyordu.Satterfield, gizli toplantıda Trump’ın, ABD’nin Suriye’de geniş askeri varlığını sürdürmeye karar verdiğini doğruladı; amaç, IŞİD’in yeniden canlanmasını ama daha da önemlisi, İran’ın siyasi çözüm arayışıyla Suriye’de kalıcı olarak yerleşmesini ve kendini dayatmasını engellemekti.KONGREDE TÜRKİYE İÇİN NELER SÖYLEDİSatterfield'in İran karşıtı olduğu ise biliniyor. Öte yandan ABD Kongresi’nde geçen yıllarda yaptığı konuşmalarda Türkiye ile ilgili ifadeler de kullanmıştı.Satterfield, Kongrede, “ABD’nin, Menbiç’te kalmaya devam edeceğinin Türk hükümetine açıkça söylendiğini” bildirdi...Türkiye'nin, Rusya ve İran'la etkileşimi konusunda “güvence verme arayışında” olduğunu öne sürdü ve ekledi:“Türkiye’nin stratejik ve siyasi olarak Batı ile aynı hizada olması Amerika’nın ulusal çıkarınadır ve inanıyoruz ki, bu Türkiye’nin de çıkarınadır. Önümüzdeki haftalarda, ABD olarak biz müttefiklerimizle birlikte DEAŞ’ı yeneceğiz, istikrarlı bir Suriye’yi destekleyeceğiz ve İran’ın habis etkisini sınırlamaya çalışacağız. Bu korkunç krize hızlı bir siyasi çözüm bulmak için NATO müttefikimiz Türkiye ile birlikte çalışacağız.”

siyasetcafe.com 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Nagehan Alçı'dan flaş iddia "Beni boğazlayacaklar" İki şehirden kan donduran haber: 8 ölü çok sayıda yaralı! Telefon kazandığını sandı, paketten çıkanı görünce şaşkına döndü Bu 5 işaret Allah'ın sizi sevdiğinin göstergesi