Ana Sayfa
04 Aralık 2018 ( 174 izlenme )
Reklamlar

60 GÜN SÜRE VERDİ .

60 GÜN SÜRE VERDİ .
ABD'den kritik açıklama: Rusya'ya 60 gün süre...
AA |   
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya'ya, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün süre verdiklerini belirterek, "ABD için anlaşmada kalmanın bir anlamı kalmamıştır." dedi.

 ABD'den kritik açıklama: Rusya'ya 60 gün süre...
NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ilk gün oturumlarının ardından  basın toplantısı düzenleyen Pompeo, Rusya'nın INF'den doğan yükümlülüklerini  yerine getirmediğini dile getirerek, buna karşı durulması gerektiğini söyledi.

Pompeo, "Rusya anlaşmayı ihlal etse de mümkün olduğunca sabırlı  davrandık ve yükümlülükleri yerine getirmesi konusunda ikna etmeye çalıştık."  diye konuştu.
 
Moskova yönetiminin çok sayıda orta-menzilli "SSC-8 füzesi"  geliştirdiğini ve INF anlaşmasını "esaslı biçimde" ihlal ettiğini belirten  Pompeo, "Rusya, silahların denetlenmesi yükümlülüğü konusunda hile yapıyor, yeni  füzelerinin menzili Avrupa'ya doğrudan tehdit." değerlendirmesinde bulundu.
 
Pompeo, "Rusya'nın adımları ABD'nin ve müttefiklerin güvenliğini ciddi  biçimde tehlikeye atmaktadır. Rusya'nın ihlalleri dolayısıyla ABD için anlaşmada  kalmanın bir anlamı kalmamıştır." ifadelerini kullandı.
 
Rusya'ya 60 gün süre
 
Pompeo, Rusya'nın INF anlaşmasına uymak için 60 günü bulunduğu uyarısı  yaparak, NATO müttefiklerinin tamamının bu konuda birlik içinde olduğunu ifade  etti.
 
Bu 60 gün içinde ABD'nin anlaşma kapsamında hiçbir füze sistemi  üretmeyeceğini, test etmeyeceğini ve konuşlandırmayacağını belirten Pompeo,  anlaşmadan ayrılmak için 6 aylık ihtar süresinin 60 gün sonra başlayacağını  bildirdi.
 

 
Moskova'ya "kanunsuz davranıyorsun" mesajı
 
Pompeo, Moskova yönetimini "kanunsuz davranmakla" suçlayarak,  Rusya'nın ürettiği ve anlaşmayı ihlal ettiği belirtilen füze sisteminin  varlığının Kasım 2017'ye kadar kabul edilmediğini söyledi.
 
ABD'nin kendi güvenliğini göz ardı eden herhangi bir uluslararası  anlaşmayı desteklemeyeceğinin altını çizen Pompeo, "Rusya'nın fikir değiştirip  füze sistemini imha etmesini memnuniyetle karşılarız. 60 gün içinde bu şansları  var." diye konuştu.
 
Pompeo, "Anlaşmada iki taraf var ama sadece biri uyuyor. Buna bir  anlaşma denemez." diyerek, Rusya'nın "hukuksuz" politikalarının, müttefikler ve  ABD tarafından "tolere edilmeyeceği" uyarısında bulundu.
 
INF anlaşması
 
ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay yaptığı açıklamada, INF  Anlaşması'ndan çekilme kararı aldığını açıklamıştı.
 
Trump, Rusya'nın yıllardır yasaklanan silahları ürettiği ve  bulundurduğunu, böylece anlaşmayı ihlal ettiğini savunmuştu. Ulusal Güvenlik  Danışmanı Michael Bolton, Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin'e ABD'nin anlaşmadan çekilme kararını bizzat iletmişti.
 
Anlaşma, iki ülke arasında 1987'de imzalanmıştı. Dönemin ABD Başkanı  Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mikhail Gorbaçov tarafından  imzalanan anlaşma, nükleer başlık kapasitesi olan orta menzilli füzelerin  üretimini ve konuşlandırılmasını karşılıklı yasaklıyordu.
 
Anlaşma, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ABD ile Rusya  arasında devam etti. Anlaşmayla iki taraf 500 ila 5 bin kilometre arasında  menzile sahip yaklaşık 2 bin 500 füzeyi kullanımdan kaldırmak zorunda kalmıştı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Işte o sürpriz Tehlikeli değişim! Türkiye'de 840'a ulaştı Kan donduran olay İFADELERİ YÜREK BURKTU!