Ana Sayfa
2018-10-04 02:28:24 ( 3892 izlenme )
Reklamlar

5 TL 'nin altında düşebilir

5 TL 'nin altında düşebilir Karadeniz'de palamut bereketi

Karadeniz'de, yaklaşık 170 kilometrelik sahil şeridine sahip Kastamonu'da balık sezonunda yaşanan bereket, balıkçıların yüzünü güldürdü.AA
Yaklaşık 170 kilometrelik sahil şeridine sahip Kastamonu'da denize açılan balıkçılar kasalar dolusu palamutla kıyıya dönüyor
Abana, Cide, Çatalzeytin, Doğanyurt ve İnebolu ilçelerinden denize  açılan balıkçıların Karadeniz'e serdiği çevirme ağları, kasalar dolusu palamutla  çekildi.
 
Doğu Karadeniz'den bölgeye gelen "gırgır" teknelerinin ağları da  palamutla şenlendi.
 
Evrenye Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Turan Akın, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, 1 Eylül'de başlayan sezonda yaşanan bereketin balıkçıları  sevindirdiğini söyledi.
 
Karadeniz'de yalnızca palamut değil çinekopta da bolluk olduğuna  dikkati çeken Turan, şunları dile getirdi:
 
"Geçtiğimiz yıl sezonda umduğunu bulamayan balıkçılarımızın yüzü bu  sene güldü. Şu ana kadar çok bereketli avlar gerçekleştirildi, avlanan palamutlar  yaklaşık bir kilogram civarında, birçoğu bunun üzerinde. Tezgahlardaki fiyatlar  da balığın durumuna göre 5 liradan alıcı buluyor. Balık iri olması nedeniyle  fiyatını koruyor. Havanın sürekli değişmesi, yani denizin bir gün avcılığa uygun,  birkaç gün bozuk olması fiyatın düşmemesindeki etkenlerden biri. Geçtiğimiz  senelerdeki gibi irili ufaklı balıklar bol olursa, palamut 5 liranın altında da  alıcı bulabilir."
 
Turan, Zonguldak'ta Ereğli taraflarında 200-300 kasalık hamsilerin  avlandığına işaret ederek, hamsideki durumu da kasım ayı içinde göreceklerini  belirtti.
 
3 bin palamutla döndüler
 
Abana ilçesinden denize açılan "Gurbetçi 37" teknesi de Çatalzeytin  açıklarında avladığı 3 bin palamutla Şehit Ömer Şenel Balıkçı Barınağı'na döndü.
 
Balıkçı Emrah Korkut, kötü giden havaların ardından Karadeniz'e bolluk  ve bereket geldiğini söyledi.
 
Korkut, "Fırtınalı günlerimizin ardından kıyılarımızda yeniden palamut  bereketi başladı. Yani Karadeniz adeta coştu. Bizlerle birlikte diğer balıkçı  arkadaşlarımız da nasibini alarak barınağa döndü. Bu sene inşallah halkımız da  balıkçılarımız da balığa doyacak." dedi.


Gazete vatan com 


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CHP’li vekilin işaret ettiği seçim öncesi 10 Mart’ta ne olacak diye sizde mi merak ediyorsunuz Cellat yorgun olduğu için 3 kez infazdan kurtuldu! İdam mahkumunun şaşırtan hikayesi Sol cenahtan flaş itiraf: Seçimi biz kaybettik Bakan duyurdu! 3 bin 243 personel alınacak.İşte şartlar